Reser sig Giffarna i mötet med topplaget Öster?: "Intressant att se hur vi svarar upp mentalt"

23 apr 2023 Superettan

Men det är tufft motstånd som väntar. Anrika Öster ha inlett med tre raka vinster och lär sikta på en fjärde trepoängare i sin jakt på ett allsvenskt återseende.
- Vi möter nu ett väldigt skickligt lag som har flera vapen i sin arsenal, flera ingredienser. Det ska bli intressant att möta dem, och det ska bli intressant att se hur vi hanterar det hela, säger GIF-tränaren Douglas Jacobsen i klubbens matchprogram.

GIF Sundsvall inledde Superettan med två raka vinster innan det för några dagar sedan blev en tung 0-3-förlust mot Östersunds FK i Norrlandsderbyt.

Så här säger GIF-tränaren Douglas Jacobsen om lagets inledning av serien i klubbens matchprogram:
- Känslan är lite svårbalanserad när man lever i det här vecka till vecka. Det var bra med två inledande segrar. Vi fick betalt för det hårda jobb vi lagt ned och jag tycker att prestationen mot både Landskrona och AFC Eskilstuna kan sorteras in under stabila.

Han fortsätter:

- Prestationen mot Östersund i tisdags är såklart vår sämsta så här långt. Vi skaffar oss inte den start vi vill på matchen. De får matchen dit de vill, de får momentum genom att vinna dueller och andrabollar. Östersund är fysiskt starka och har också individuell skicklighet. När de får ytor är de duktiga, tyvärr fick de det i tisdags.

Och idag väntar alltså ett Öster som kommer till NP3 Arena med tre segrar i ryggsäcken.
- Vi möter nu ett väldigt skickligt lag som har flera vapen i sin arsenal. De har ett bra och starkt eget spel som tagit dem till segrar i inledningen. Vi vet också att de är starka på fasta situationer, både offensivt och defensivt. Öster har många ingredienser i sitt spel vilket gör allting mycket utmanande.

Vad lär då krävas för seger idag?
- Först och främst att vi hittar tillbaka till tryggheten i försvarsspelet. Det är viktigt. Jag vill se att vi är hungriga, stabila och att vi presterar. Det ska också bli intressant att se hur vi svarar upp mentalt. Med det menar jag hur vi hanterar att gå från en mindre bra prestation till någonting bra. För det måste vi göra. Vi vet att Öster är bra och det gäller att vi möter upp det. Jag både hoppas och tror att den revanschlust som vi bär på ska hjälpa oss en bit på vägen mot det vi vill uppnå den här dagen.

Lokalfotbollen tippar:
Visst hoppas vi och tror på en tillbakastuds med hemmaseger på ett vintrigt NP3 Arena idag. Tror det gynnar GIF att få slå lite ur underläge och revansch är en bra motivation. GIF-seger med 2-1?

Degerfors reservmålvakt ersätter Jonsson mellan stolparna

28 nov 2023 Superettan

Oscar Jonsson fick häromdagen beskedet att han inte kommer att vakta målet i GIF Sundsvall 2024.Nu är ersättaren klar. Det blir Degerfors 29-årige res...

Läs mer

Även målvakten får lämna: "Får blicka vidare"

27 nov 2023 Superettan

Han vaktade målet i 24 av GIF Sundsvalls 30 matcher i år.Idag fick Oscar Jonsson, precis som Linus Hallenius, beskedet från sportchefen Joel Cedergren...

Läs mer

Linus Hallenius inte önskvärd längre i GIF Sundsvall: "Överflödig"

27 nov 2023 Superettan

Under måndagen fick anfallaren Linus Hallenius beskedet av nye sportchefen Joel Cedergren att han inte ingår i GIF Sundsvalls framtidsplaner. – Som ja...

Läs mer

Idel allsvenskt motstånd i Svenska Cupens gruppspel för GIF Sundsvall

25 nov 2023 Superettan

Det är lottat i Svenska Cupen.Den 10-11 mars nästa år inleds gruppspelet i Svenska Cupen och GIF Sundsvall möter idel allsvenskt motstånd i form av Ha...

Läs mer

Efter tre säsonger - nu lämnar Erik Andersson GIF Sundsvall: "Jobbigt"

23 nov 2023 Superettan

Efter tre säsonger lämnar stöttespelaren Erik Andersson nu Giffarna.- Det är klart att det är lite jobbigt att lämna efter tre år i en klubb och en st...

Läs mer

GIF Sundsvall i sorg: Anfallsstjärnan har gått ur tiden, blev 71 år

21 nov 2023 Superettan

Thomas Wiklund, populär skyttekung i GIF Sundsvall under senare delen av 70-talet, men bördig från Gammelstads IF i Luleå, har gått ur tuiden, 71 år g...

Läs mer