Fredrik Carström ny övergångstränare i GIF Sundsvall - tar över efter Benny Matsson

24 nov 2022 Superettan

GIF Sundsvall fick lämna Allsvenskan efter blott en säsong den här gången.
Men satsningen på klubbens fina akademi fortgår och det blir Fredrik Carström som ska föra Benny Matssons fina arv vidare som övergångstränare mellan U- och A-lag.
- Att utveckla och hjälpa unga spelar att ta det sista steget motiverar mig enormt, säger Fredrik Carström till klubbens hemsida.

GIF Sundsvall är klara med sin rekrytering av ny övergångstränare efter Benny Matsson. Valet föll på Fredrik Carström.

Som aktiv var Söröjefostrade Fredrik en lovande talang och var även uttagen till Pojklandslaget då han spelade med GIF Sundsvall. Därefter blev det några år i Norge innan han flyttade hem och rundade av den aktiva karriären och satsade på tränarbiten där det blev uppdrag som tränare för SDFF och Svartvik, förbundskapten för Medelpads U-lag och tränare för GIF U17 samt instruktör för fotbollsgymnasiet på NIU-skolan.

GIF Sundsvalls "tekniska hjärta", det vill säga gruppen som ansvarar för rekryteringen, klubbchef Tomas Litström, akademichef Markus Tilly, Kalle Ståhl från styrelsen och A-lagets assisterande tränare Benny Matsson, skriver så här på klubbens hemsida om valet av ny övergångstränare:

"Fredrik Carström har utvecklat många av våra talanger som idag spelar i vårt representationslag och nu får även han möjligheten att ta steget upp. Övergångstränarrollen hade Benny Matsson fram till dess att han blev assisterande tränare i A-laget. Tanken med den rollen är att försöka överbrygga övergången mellan P19 och att bli en etablerad startspelare i A-laget. Detta genom att ha fokus på de unga spelarna i träning, ge specifik feedback till dem, videoanalys, mental rådgivning och mycket annat som kan behövas i utvecklingen av unga spelare.
Vi var fjärde bäst i Allsvenskan på antalet spelare under 22 år som fick speltid. Vi var på 10:e plats i antalet spelminuter som dessa spelare hade. Övergångstränarrollen skall se till att de spelade minuterna för våra unga spelare från akademin ökar.
Fredrik står för mycket av det som GIF nu vill göra, satsning på egna spelare från Sundsvall med omnejd. Fredrik har själv spelat elitfotboll och vet således vad som krävs för att nå dit. Han har ett stort GIF-hjärta, kunskap och relation med spelarna i fråga. Då han jobbar på NIU-fotbollsgymnasiet samt varit tränare i GIF:s akademilag under många år. Fredrik har högsta tränarutbildningen på ungdomssidan och kommer med sin erfarenhet att lotsa fram våra unga talanger på bästa sätt".

Så här säger Fredrik själv om rollen som övergångstränare:
- Nu får jag möjligheten att fortsätta utveckla dem unga talangerna som jag tidigare arbetat med genom NIU och Akademin, fast i en ny miljö. Att utveckla och hjälpa unga spelar att ta det sista steget motiverar mig enormt.

Ronaldo Damus lånas ut till USL: "Kommer att gynnas av detta"

14 mar 2023 Superettan

GIF Sundsvall är överens med USL-klubben San Diego Loyal SC om ett lån för anfallaren Ronaldo Damus, skriver klubben på sin hemsida. Avtalet gäller öv...

Läs mer

Inget samgående mellan GIF Sundsvall och SDFF

14 mar 2023 Superettan

Igår hade både GIF Sundsvall och Sundsvalls DFF årsmöten där det bland annat diskuterades samgående mellan stadens båda elitklubbar. I SDFF var tongån...

Läs mer

Giffarna väntar på första vinsten: Ett steg i rätt riktning"

11 mar 2023 Superettan

Det blev ingen vinst den här gången heller när GIF Sundsvall matchade.Idag fick man "nöja" sig med 1-1 mot Ettan-laget Sandviken i en träningsmatch tr...

Läs mer

Riktnumret till Tele2 Arena? Fråga Giffarna...

5 mar 2023 Superettan

I den avslutande gruppspelsmatchen i Svenska Cupen åkte GIF Sundsvall på en rejäl överhalning av allsvenska Hammarby - 0-8 på Tele2 Arena och slutade ...

Läs mer

Paya Pichkah förnyar sitt kontrakt med GIF Sundsvall: "Kan bygga något bra"

5 mar 2023 Superettan

Det tog sin lilla tid men nu bekräftar GIF Sundsvall på sin hemsida att man är överens om en kontraktsförlängning med den centrala mittfältaren Paya P...

Läs mer

Giffarna föll mot Brage - utslagna ur Svenska Cupen

25 feb 2023 Superettan

Det hade krävts vinst för GIF Sundsvall i den andra gruppspelsmatchen i Svenska Cupen för att drömmen om avancemang skulle hållas vid liv.Men istället...

Läs mer