Saku Ylätupa gör samma resa som Oliver Berg - Kalmar nästa!

16 jan 2023 Superettan

För ett par år sedan lämnade norrmannen Oliver Berg GIF Sundsvall för Kalmar FF, för att i år ta steget till Djurgården.
Som ersättare har smålänningarna värvat Saku Ylätupa från Giffarna.
– Vi har varit intresserade och hållit koll på honom ända sedan han gjorde två mål mot oss i kvartsfinalen i svenska cupen 2020, då i AIK. Nu fanns möjlighet att ta hit honom och då agerade vi, säger Kalmar FF:s sportchef Jörgen Pettersson till klubbens hemsida.

Saku Ylätupa hann knappt komma hem från Finlands landslagsläger nere i portugisiska Algarve innan det stod klart att han skulle lämna GIF Sundsvall för allsvenska Kalmar FF och göra samma resa som Oliver Berg för ett par år sedan.

Ylätupa är nöjd med övergången och säger såhär till nya klubbens hemsida:
– Nu när Sundsvall ramlade ur allsvenskan var intentionen att lämna. Jag var inte sugen på att kliva ner i Superettan och jag hade ett muntligt löfte att få gå. När Kalmar hörde av sig kändes det riktigt bra. När jag sedan pratade med Jörgen (Petersson) och Henrik (Jensen) föll bitarna på plats. Allt lät bra. Henrik berättade om visionen, spelsätt och hur han ser på fotboll. Allt var väldigt tilltalande och positivt.

– Det var tufft på många sätt. Alla förluster, tränarbytet, samtidigt som det fungerade bra på ett individuellt plan. Jag spelade konsekvent och gjorde fem mål, vilket ändå är en besvikelse. Det borde ha blivit fler, säger han om sin tid i GIF Sundsvall där det bara blev en säsong efter ankomsten från AIK.

– Jag önskar Saku all lycka till. Kul för honom och även positivt för GIF Sundsvall att vi kan marknadsföra och sälja spelare som kan säljas vidare om de så önskar, säger GIF:s sportchef Tommy Naurin efter försäljningen av den 23-årige finländaren till ST-sporten.

Sedan tidigare har GIF Sundsvall genom åren, utöver Oliver Berg, även sålt Tobias Eriksson och Stefan Ålander till den rödvita Smålandsklubben.

Ronaldo Damus lånas ut till USL: "Kommer att gynnas av detta"

14 mar 2023 Superettan

GIF Sundsvall är överens med USL-klubben San Diego Loyal SC om ett lån för anfallaren Ronaldo Damus, skriver klubben på sin hemsida. Avtalet gäller öv...

Läs mer

Inget samgående mellan GIF Sundsvall och SDFF

14 mar 2023 Superettan

Igår hade både GIF Sundsvall och Sundsvalls DFF årsmöten där det bland annat diskuterades samgående mellan stadens båda elitklubbar. I SDFF var tongån...

Läs mer

Giffarna väntar på första vinsten: Ett steg i rätt riktning"

11 mar 2023 Superettan

Det blev ingen vinst den här gången heller när GIF Sundsvall matchade.Idag fick man "nöja" sig med 1-1 mot Ettan-laget Sandviken i en träningsmatch tr...

Läs mer

Riktnumret till Tele2 Arena? Fråga Giffarna...

5 mar 2023 Superettan

I den avslutande gruppspelsmatchen i Svenska Cupen åkte GIF Sundsvall på en rejäl överhalning av allsvenska Hammarby - 0-8 på Tele2 Arena och slutade ...

Läs mer

Paya Pichkah förnyar sitt kontrakt med GIF Sundsvall: "Kan bygga något bra"

5 mar 2023 Superettan

Det tog sin lilla tid men nu bekräftar GIF Sundsvall på sin hemsida att man är överens om en kontraktsförlängning med den centrala mittfältaren Paya P...

Läs mer

Giffarna föll mot Brage - utslagna ur Svenska Cupen

25 feb 2023 Superettan

Det hade krävts vinst för GIF Sundsvall i den andra gruppspelsmatchen i Svenska Cupen för att drömmen om avancemang skulle hållas vid liv.Men istället...

Läs mer