SILLY SEASON 2020 
Lokalfotbollen

Haris Devic skulle i år tränat IFK Timrå i division 2 Norrland men efter att laget begärt sig ner i sexan revs kontraktet. Istället blir det nu spel i Ånge IF i Medelpadsfemman där han kommer att hjälpa huvudtränaren Filip Filipovic både på och utanför planen.

Silly season – nyförvärv, spelarförluster och spekulationer inom Medelpadsfotbollen

(2020-03-19)
Hur är då läget i klubbarna när det gäller nyförvärv och spelarförluster?
Vilka spelare eller tränare har bytt klubb?
Här nedan bjuder Lokalfotbollen på många av svaren.


Lokalfotbollen skall försöka hålla koll på nyförvärv, spelarförluster, tränarbiten, rykten och allvar. 
Här nedanför hittar ni en sammanställning om vad som hänt och händer serie för serie och lag för lag.
Men jag behöver klubbarnas hjälp för att hålla sidan aktuell. Därför ber jag att ni hör av er när ni gjort klart med något eller några nyförvärv eller tappat någon spelare.
Även om det inte hänt något i Er klubb så får ni gärna informera om detta också så jag vet. Ingen nyhet är också en nyhet.
Ni läsare får även lämna in tips och skvaller på övergångar och annat spännande. Det går bra att vara anonym om man så önskar.

Sänd nyheterma till:
janne@lokalfotbollen.nu
Det går även bra att skicka sms eller ringa till 0730 - 49 88 88.

OBS! Har inte fått information från samtliga klubbar ännu men jag fortsätter jobba på det.

Superettan

GIF Sundsvall

Tränare: Henrik Åhnstrand och Anders Pettersson (ass).
Nyförvärv: Pontus Engblom (Sandefjord FK, Norge), Pontus Silfver (Mjöndalen, Norge), Johan Andersson (Djurgårdens IF, lån), Anton Eriksson (Umeå FC), Andreas Andersson, mv (Dalkurd FF), Albin Palmlöf, Albin Ekström, Jesper Carström  Ludvig Nåvik (U-laget).
Förluster: Tony Gustafsson, tränare (ny klubb ej klar), Jonathan Morsay (AC Chievo Verona, Italien), Johan Blomberg (åter till Colorado Rapids, USA, efter lån), Carlos Gracia (Lodzkiego KS, Polen), Peter Wilson (FC Sheriff, Moldavien), Pol Moreno (UE Cornellà, Spanien), Eric Björkander och David Batanero (Mjällby AIF), David Mitov Nilsson, mv, Jonathan Tamimi, Pa Konate, Pol Roigé, Chidi Omeje och Omar Eddahr (nya klubbar ej klara).

Div. 2 Norrland

Stöde IF

Tränare: Anders Strandlund och Robert Englund
Nyförvärv: Robert Englund, ass. tränare (IFK Sundsvall), 
Sebastian Bergman Bestdahl (Hudiksvalls FF), Cristoffer Högbom, mv, Erik Karlsson, Oskar Nordlund, Johan Ödmark, Stefan Lagergren, Filip Tägström och Osman Aksoy (IFK Timrå), Petter Thelin (Kramfors-Alliansen), Wilfred Greenfield (IF Älgarna Härnösand), Sani Tahir och Jonathan Manousian (Svartviks IF), Adis Sabotic (GIF Simdsbvall P19), Louison Likita (Sidsjö-Böle IF), Zacharias Svenlin, mv (Kubikenborgs IF) och Israel Kalenga (Sund IF).
Förluster: Daniel Näslund (Svartviks IF), Kim Eriksson (Sidsjö-Böle IF), Jakob Melander (Lucksta IF), 
Niclas Möllhagen, Mattias Norin och Robin Cardegren (Söråkers FF), Adam Kerfstedt Wiskans IF), Tayron Martin och Thomas Colby (nya klubbar ej klara), Håkan Helsing (slutar). 

Div. 3 Mellersta Norrland

Matfors IF
Tränare: Andreas Jonsson (1:a säsongen som huvudtränare, tidigare assisterande och ansvarig för andralaget).
Nyförvärv: Robin Bergman och Andrés Escobar (IFK Timrå), Sebastian Koivisto (Söderhamns FF), Axel Hedenström, mv (Sund IF), Linus Stafrin (Selånger FK), Gustav Salomonsson (Hassels IF) och Anton Sjöberg (comeback).

Förluster: Tobias Sjölund, tränare (slutar), Felix Westerlund (Lucksta IF), Linus Stafrin (återvänder till Selånger FK) och Jonas Richnau-Ersson (långtidsskadad).

Svartviks IF
Tränare: Ahmad Khreis (spelande huvudtränare, ifjol assisterande)
Nyförvärv: Daniel Näslund (Stöde IF), Wilhelm Stenman, mv, Joakim Leman och Samuel Morsay (GIF Sundsvall U19), Ridwan Beyan (IFK Timrå), Kasper Pedro, mv (Matfors IF), Zakaria Bel-Mekki, Christoffer Nerkman och Faress Mohammed (Sund IF), Carl Sahlin (Sidsjjö-Böle IF), Mitch Ryan Igiraneza (Essviks AIF), Tobias Ivarsson (Medskogsbrons BK), 
Hussein Sharif (FC Norr United), Samuel Taddese (Sund IF 2), Musa Angayeva (IFK Timrå), Anton Bylin (åter efter studier i USA) sant Cevin Dotson (åter efter långtidsskada, senast IFK Timrå 2018).
Förluster: Joakim Sjödin, tränare (ny klubb ej klar), Sani Tahir och Jonathan Manousian (Stöde IF), Ted Åkerlund och Ludvig Leman-Uppling (Essviks AIF). Marcus Krutzén, mv (Lucksta IF), Jonathan Åhlin (Alnö IF), Måns Holst (Kubikenborgs IF), Henoc Ekanga, mv, Alexander Panayioti, mv, och Oscar Lidström (studier i Umeå, nya klubbar ej klara).

Östavalls IF
Tränare: David Nordberg (2:a säsongen).
Nyförvärv: Manne Vallström, mv (Sund IF) och
Anton Hybrink (Svegs IK).
Förluster: Ebi Tajik (Edsbyns IF), Pär Malmberg (IFK Sundsvall), 
Abozar Yaghobi (Torpshammars IF), Yaroslav Voloshyn (ny klubb ej klar) och Mattias Decker (ev. slutar).

Div. 4 Medelpad

Alnö IF
Tränare: Tomas Berglund (4:e säsongen, tog över i augusti 2017) och Samuel Fisk (3;e säsongen, spelande tränare).
Nyförvärv: Jonathan Ålin (Svartviks IF), Joakim Wallin, mv, och Jesper Andersson (Kubikenborgs IF), Elias Friberg (Sund IF) och Rasmus Högdahl (Indals IF).
Förluster: Victor Selander (Söråkers FF), Leon Lindström, Axel Jonsson och Rasmus Hådén (Sundsvalls FF), Alex Tomley (studier i Ö-vik, ny klubb ej klar), Richard Åkerback (slutar).

Essviks AIF
Tränare: Fredrik Martinsson (5:e säsongen).
Nyförvärv: Ludvig Leman-Uppling och Ted Åkerlund (Svartviks IF), Henrik Eriksson (Sidsjö-Böle IF), Jimmy Ilvonen (Lucksta IF), Henri Sjödal (Medskogsbrons BK), Melker Lindqvist (Sund IF), Viktor Karlsson (Bergsjö IF), Anton Henriksson (comeback, senast Svartviks IF) och Jonas Westring (comeback).
Förluster: Mitch Ryan Igiraneza (Svartviks IF), Victor Fahlberg (IFK Sundsvall),Eric Karabi och Stefan Lindfors (Frånö SK).

IFK Sundsvall
Tränare:
Fredrik Enqvist (1:a säsongen, senast i Ljustorps IF 2017) och Olle Nordberg (spelande, 2:a säsongen)
Nyförvärv: Pär Malmberg (Östavalls IF), Osar Moss (Kubikenborgs IF), Abed Aref (Sidsjö-Böle IF), Victor Fahlberg (Essviks AIF), Mohammed Issa Omar (Indals IF), Kevin Sundström (Söråkers FF), Emad Nademi (comeback, senast i Holms SK), Oscar Ulin (comeback), Bleron Sallauka (comeback efter långtidsskada) och Alexander Hasselmalm, mv (comeback, senast i Ljustorps IF).
Förluster: Mikael Kotermajer (Söråkers FF), 
Martin Eriksson (flyttat för studier, ny klubb ej klar) och Kristoffer Bodin (time out).

Indals IF
Tränare:
Dennis Hägg (4:e säsongen).
Nyförvärv: Jordy Ouvanguiga (Hassels IF), Jonas Högman, mv, och Jakob Pedersen (comeback).
Förluster: Rasmus Högdahl (Alnö IF) och Mohammed Issa Omar (IFK Sundsvall).

Kubikenborgs IF
Tränare: Mattias Johansson och Torbjörn Fanberg (1:a säsongen, från Kuben P19/div. 5-laget.
Nyförvärv: Måns Holst (Svartviks IF), Christoffer Floge (Finspångs FK) och Abdikadar Mohamed (Sund IF), William Östman och Viggo Gillow (åter efter VPL i vår) plus att klubben kommer att flytta upp ett antal spelare från P19-laget.
Förluster: Zacharias Svenlin, mv (Stöde IF), Andres Escobar (IFK Timrå men sedan vidare till Matfors IF), Joakim Wallin, mv, och Jesper Andersson (Alnö IF), Oscar Moss (IFK Sundsvall), 
Anders Frisendahl (Selånger FK), Blentuart "Arti" Saluka (Sund IF), Haris Devic (Ånge IF), Jesper Svensson(slutar p g a sjukdom), Tim Jangdal, mv (slutar p g a jobb), Jesper Hellström (slutar, tränare Kuben P19/div 5),


Lucksta IF

Tränare: Jimmie Nordberg (spelande) och Paul Thompson.
Nyförvärv: Jakob Melander (Stöde IF), Felix Westerlund (Matfors IF), Marcus Krutzén, mv (Svartviks IF), Anton Stadling, mv (Medskogsbrons BK), Melker Jonsson (Selånger FK), Samuel Keflit (FC Norr United), Stefan Grönlund (comeback efter skada, senast i IFK Timrå 2018).
Förluster: Jimmy Ilvonen (Essviks AIF), Ola Hagberg (FC Norr United), Martin Drugge Eriksson (jobb i Göteborg, nuy klubb ej klar), William Latifi (jobb i Stockholm, ny klubb ej klar), Felix Drewsen (studier i Umeå, ny klubb ej klar), 
Axel Andreasson (studier i Göteborg, ny klubb ej klar) och Elias Lindqvist (sabbatsår).

Medskogsbrons BK
Tränare: Fredrik Allgren (2:a säsongen)
Nyförvärv: Esmail Sangali (Kubikenborgs IF 2), Mattin Hosseini (comeback, senast i IFK Timrå) och Christer Eriksson (comeback, senast i Essvik)
Förluster: Tobias Ivarsson (spelnde tränare, Svartviks IF), Anton Stadling, mv (Lucksta IF), Henri Sjödal (Essviks AIF), Rami Sajadi (flyttar, ny klubb ej klar), Denniz Ekman (jobb i Spanien), Anton Norberg (studier i Stockholm, åter i maj) och Zhaver Misilu (jobb i Stockholm, ny klubb ej klar).


Selånger FK
Tränare: Anders Nyberg och Mikael Öman
Nyförvärv:
Anders Frisendahl (Kubikenborgs IF), Joakim Strömblad, mv (comeback, senast Stöde IF), Johan Rohdin och Alexander Sjöström (comback), Melker Jonsson Oskar Nääs, Leon Enheim, Erik Olsson, Wilmer Jonsson, Oskar Jonsson, Lukas Geibe, Gabriel Borgryd, Oskar Brännström, Max Appelqvist och Johannes Wårlin (alla uppflyttade från P17-laget).
Förluster: Melker Jonsson (Lucksta IF), Jakob Persson Erlandsson (Kovlands IF), Jesper Backlund (Nedansjö IK), Tobias Gidlund (slutar p g a av knäproblem) samt Omar Meqbil (slutar, satsar som domare).

Sidsjö-Böle IF
Tränare: Mikael Eklöf (5:e säsongen).
Nyförvärv: Kim Eriksson (Stöde IF), Karl-William Svedin och Arvid Nyströn (Svartviks IF), Viktor Bergman-Rönnmark (Sund IF) och Kevin Jakobsson (comeback, men tidigare bland annat AIK och GIF Sundsvall). 
Förluster: Louison Likita (Stöde IF), Carl Sahlin (Svartviks IF), Abed Aref (IFK Sundsvall), Henrik Eriksson (Essviks AIF) och Andrew Gorgis (Söråkers FF).

Sund IF
Tränare:
Göran Sundqvist (åter från IFK Timrå) och Stefan Bjertung.
Nyförvärv: Bleart Ugzmaijli (IFK Timrå), Abbe Hapte Eyes (Kramfors-Alliansen), Salah Gharib (Rissne IF), Blentuart "Arti" Saluka (Kubikenborgs IF), Patrik Jonsson, mv, David Lundqvist och Mikael Edström (comeback).
Förluster: Israel Kalenga (Stöde IF), Zakaria Bel-Mekki, Christoffer Nerkman och Faress Mohammed (Svartviks IF), Manne Vallström, mv (Östavalls IF), Elias Friberg (Alnö IF), Victor Bergman-Rönnmark (Sidsjö-Böle IF), Melker Lindqvist (Essviks AIF) och Abdikadar Mohamed (Kubikenborgs IF).

 

Söråkers FF

Tränare: Mikael Kotermajer (1:a säsongen, från Sund IF).
Nyförvärv:
Niclas Möllhagen, Mattias Norin och Robin Cardegren (Stöde IF), Victor Selander (Alnö IF), Andrew Gorgis (Sidsjö-Böle IF),  Mikael Kotermajer (IFK Sundsvall), Andreas Kotermajer, mv (Holms SK) och Martin Vestin (comeback).
Förluster: Nermin Zulovic (tränare, Söråkers FF P17), Kevin Sundström (IFK Sundsvall) och Uros Kalember (FC Norr United).

 

Torpshammars IF
Tränare: Bert-Ove Blom (6:e säsongen den här sejouren, totalt minst 15 säsonger).
Nyförvärv:
Abozar Yaghobi (Östavalls IF), Navid Taher (comeback efter återflytt från Västerås)
Förluster: –

Div. 5 Medelpad

FC Norr United
Tränare:
Elvis Ramadanovic (1:a säsongen)
Nyförvärv: Sanuel Keflit (IFK Timrå), Ola Hagberg (Lucksta IF) och Uros Kalember (Söråkers FF).
Förluster: 
Hussein Sharif (Svartviks IF), Samuel Keflit (vidare till Lucksta IF).

Fränsta IK
Tränare: Patrik Larsson (1:a säsongen)
Nyförvärv: Omid Tajik (Ånge IF)
Förluster: Thomas Axelsson, mv (Holms SK)


Holms SK
Tränare: Andreas Moreau (comeback) och Peter Lind (ny assisterande men fortsätter även som lagledare).
Nyförvärv: Thomas Axelsson, mv (Fränsta IK), Edin Muratovic (comeback, senast i Söråkers FF), Martin Fuabah Ntitibem, mv (comeback)
Förluster: Thomas Åslin, tränare (slutar), Andreas Kotermajer (Söråkers FF), Stefan Bjertung, mv (assisterande tränare Sund IF),  Tommy Ankarmark, mv (tränare Sundsvalls FF), Marcus Smedman och Kristoffer Sahlén (slutar).

Kovlands IF
Tränare:
Jonas Nilsson d ä ?
Nyförvärv: 
Jakob Persson Erlandsson (Selånger FK).
Förluster: –

Kubikenborgs IF 2
Tränare: Jesper Hellström (1:a säsongen, ifjol spelare i A-laget).
Nyförvärv: –
Förluster: Esmail Sangali (Sidsjö-Böle IF).

Matfors IF 2
Tränare: –
Nyförvärv: –
Förluster: –

Nedansjö IK
Tränare: Jonathan Söder, tränare (1:s säsongen, spelande).
Nyförvärv: Jesper Backlund (Selånger FK).
Förluster: Christer Söder, tränare (slutar) och
Gustav Sahlin (Wiskans IF).
Rykten: Marcus Jonsson (comeback, senast i Kubikenborgs IF),

Sundsvalls FF
Tränare:
Torbjörn Persson (1.a säsongen, ifjol assisterande- och målvaktstränare i Stöde IF).
Nyförvärv: Leon Lindström, Axel Jonsson och Rasmus Hådén (Alnö IF), Rani Amir (Ånge IF) samt Oskar Juan Pablo Danielsson-Frost  (Dala-Järna IK).
Förluster: –

Wiskans IF
Tränare: Christian Widmark (spelande, 2:a säsongen).
Nyförvärv: 
Gustav Sahlin (Nedansjö IK).
Förluster: –

Ånge IF
Tränare: Filip Filipovic (2:a säsongen) och Haris Devic, spelande ass, tränare (ny, IFK Timrå).
Nyförvärv: Haris Devic (Kubikenborgs IF), 
Alisina Ain (Hammarby IF P17), Mostafa Mosa Heydari, mv (Ariana FC),  Nedim Sisic (comeback, senast i Bodens BK), Khodor Hellani, mv (comeback, senast i Kubikenborgs IF) och Fredrik Martini (comeback).
Förluster: Rani Amir (Sundsvalls FF), Omid Tajik (Fränsta IK), Henrik Sahlberg, mv (slutar, tränare i Ljunga IF) och Georgius Johansson (slutar).

Div. 6 Medelpad

Alnö IF 2
Tränare: –
Nyförvärv: –
Förluster: –

FC Kraftfull

Tränare: –
Nyförvärv: –
Förluster: –

Hassels IF
Tränare:
Magnus Frisendal, Benny Olsson (nygammal) och Kenneth Jansson.
Nyförvärv: Hampus Ullsten (GIF Sundsvall P16), Mattis Berts (comeback, senast IFK Sundsvall), David Söderholm (IFK Timrå), Esmail Azimi (Ariana FC Sundsvall) och Oscar Molin (comeback, senast Alnö IF) samt Sulitani Morteza (klubblös).
Förluster: Gustav Salomonsson (Matfors IF), Jordy Ouvanguiga (Indals IF), Farivar Bahremand (Stockviks FF), Lulzim Ugzmailji, Jesper Bäckström, Oliver Sundström och Abera Yehannes Grebremichael (IFK Timrå) samt Daniel Jonasson (tränare Selångner FK P16 .

IFK Timrå
Tränare: Dan Mellberg och Patrik Lindberg (nya)
Nyförvärv: Bleart Ugzmaijli (Stöde IF, men gått vidare till Sund IF efter att man begärt sig ner i div 6), 
Lulzim Ugzmailji, Jesper Bäckström, Oliver Sundström och Abera Yehannes Grebremichael (Hassels IF).
Förluster: Haris Devic och Dacian Dacin, tränare (kontrakt brytet, nya klubbar ej klara)Mattias Nylund, tränare, Amaro Bahjitar, Granit Buzuku och Mehmed Hafizovic (Steinkier FK, Norge), Axel Näsholm (Gefle IF), Cristoffer Högbom, mv, Erik Karlsson, Oskar Nordlund, Johan Ödmark, Stefan Lagergren, Filip Tägström och Osman Aksoy (Stöde IF), Ridwan Beyan (Svartviks IF), Andrés Escobar och Robin Bergman (Matfors IF), usa Angayeva (Svartviks IF)., Bleart Ugzmaijli (Sund IF) samt Sanuel Keflit (FC Norr United).

Ljunga IF
Tränare: Henrik Sahlberg (1:a säsongen, ifjol ass. tränare i Ånge IF).
Nyförvärv: –
Förluster: Marco Padellaro, tränare (Stöde IF dam)-

Selånger FK 2
Tränare: 
Nyförvärv: –
Förluster: –

Stockviks FF
Tränare: Benny Stiernström (2:a säsongen).
Nyförvärv: 
Farivar Bahremand (Hassels IF)
Förluster: –

Sund IF 2
Tränare: Per-Olof Altin (2:a säsongen)
Nyförvärv: –
Förluster: 
Samuel Taddese (Svartviks IF 2),

Div 1 Norrland, damer

Kovlands IF

Tränare: Emma Westlund (3:e säsongen och Anders Westlund (ifjol assisterande tränare).
Nyförvärv: Sara Wexén (Sundsvalls DFF), Denice Persson-Feist, Angelica Lindholm-Forsell, Maja Scharin och Amanda Hamrin (Selånger FK) samt Isabelle Lindgren (comeback, senast i Sundsvalls DFF).
Förluster: –

Div 1 Norra Svealand, damer

Sundsvalls DFF
Tränare: Mikael Melin (1:a säsongen den här sejouren)
Nyförvärv: Isabelle Nordlund, mv, Linnéa Kvarnberg, Olivia Strand, Linnéa Strand och Alexandra Vesterberg (Härnösands SK), Jennifer Larsson, Emmie Björklund och Ella Zetterberg (Selånger FK), Nellie Wallner, mv, Delinda Sehlin, Alva Eriksson, Clara Thimstrand, Julia Heed, Thea Mattisson, Maja Winsa och Ellen Schedin (samtliga F19-laget).
Förluster: Olivia Wänglund (Piteå IF), Emily Armstrong, mv, (IFK Kalmar), Wilma Wärulf (IF Brommapojkarna), Elin Björklund (Lidköpings FK), Celina Karlsson (Gamla Uppsala SK), Linnea Lindström (Umeå IK, åter efter lån), Sara Wexén (Kovlands FF), Ida Forsberg, mv ( studier i USA), Liana Hinds, Kaycie Young, Venera Rexhi, Chestley Strother, Jenna West, Sara Nimani, Maja Göthberg och Johanna Axfeldt (nya klubbbar ej klara eller okända).

Div. 2 Mellersta Norrland, damer

Alnö IF
Tränare: Morgan Sahlin (1:a säsongen)
Nyförvärv:
Förluster: Kent Gustafsson, tränare (Selånger FK), Zoe Tomley (slutar, satsar på konståkningen).

Heffnersklubbans BK
Tränare: Jonas Prytz (3:e säsongen den här sejouren)..
Nyförvärv: Hanna Rönngren (Njurunda IK)
Förluster: Tess Larsson-Eriksson (Söråkers FF).

IFK Timrå
Tränare: Michael Wahlroos (1:a säsongen, ifjol assisterande), Irma Nordmark och Julia Edström (1:a säsongen, assisterande).
Nyförvärv: Isabelle Forslund (Selånger FK), Felicia Högqvist (åter efter mammaledighet, senast i Kovlands IF), Carine Rugumaho (Fränsta IK) och Hannah Norberg, mv (comeback).
Förluster: Linnéa Jensen, Ella Alm, Agnes Söderberg och Wilma Söderberg (Selånger FK), Mica Löfgren och Emma Häggquist (Söråkers FF), Stina Forslund (slutar) samt Julia Edström (långtidsskadad, men hjälper till på ledarsidan).

Njurunda IK
Tränare: Sara Magnusson (2:a säsongen) och Markus Sjöström (1:a säsongen, från 04-laget.
Nyförvärv:
Förluster: Hanna Rönngren (Heffnersklubbans BK)

Selånger FK
Tränare: Stefan Wickström (1:a säsongen den här sejouren) och Kent Gustafsson (1:a säsongen, från Alnö IF).
Nyförvärv: Linnéa Jensen, Ella Alm, Agnes Söderberg och Wilma Söderberg (IFK Timrå) plus Alexandra Holmberg och Jennie Edström (Sundsvalls DFF F19).
Förluster: Denice Persson-Feist, Angelica Lindholm-Forsell, Maja Scharin och Amanda Hamrin (Kovlands IF), Jennifer Larsson, Emmie Björklund och Ella Zetterberg (Sundsvalls DFF), Isabelle Forslun (IFK Timrå), Celina Berglund (Stöde IF), Josefine Jonsson (Söråkers FF) sant Tova Handler (klubb okänd).

Stöde IF
Tränare: Marco Padellaro (1:a säsongen, från Ljunga IF herr)
Nyförvärv: Celina Berglund (Selånger FK), Miranda Strand och Miranda Padellaro (Fränsta IK).
Förluster: Viktoria Holmlund (gravid), Tilda Högbom (jobb utomlands) och Johanna Aikio (flyttat till Sundsvall, ny klubb ej klar)

Söråkers FF
Tränare: 
Alejandro Ahumada, Sven Lagerqvist och Stefan Öberg (assisterande).
Nyförvärv: Josefine Jonsson (Selångers FK), Tess Larsson-Eriksson (Heffnersklubbans BK), Mica Löfgren och Emma Häggquist (IFK Timrå) samt Anna Barsch (Järvsö BK).
Förluster: Wilma Ålund, mv (slutar), Tuvali Andersson (slutar, satsar på bandyn) och Ellinor Tellebo (slutar p g a studier). 

Div. 3 Medelpad/Hälsingland, damer

Fränsta IK
Tränare: Mikael Dahl (2:a säsongen) och Daniel Dübbel (ny).
Nyförvärv: 
Stina Blom Sjögren, mv, Elvira Boström., Therese Nordlund och Linda Borthan (comeback).
Förluster Helena är kvar resten stämmer.
Förluster: Carine Rugumaho (IFK Timrå), Miranda Strand och Miranda Padellaro (Stöde IF).


Matfors IF

Tränare: –
Nyförvärv:
Förluster: Elisabeth Gradin, tränare (kommer ev. att fortsätta men som assisterande).


Selånger FK 2
Tränare:
tillhör samma trupp som div 2-laget.
Nyförvärv:
Förluster:

Sundsvalls DFF 2
Tränare: Mats Hansen och Thomas Karlsson.
Nyförvärv:
Förluster:

Sundsvalls FF
Tränare: Stefan Edlund (4:e säsongen) ?
Nyförvärv: Hanna Glöckner (tyska som är här som aupair och som spelar med SFF under våren).
Förluster: Mimmi Damptev (flyttat till Stockholm för studier, ingen nu klubb klar), Elin Nordin och Lisen Becker (långtidsskadade).


Fotnot:
Tillkommer i Damtrean gör ett antal lag från Hälsingland.