Spelade
Matcher

Tisdag 18 juni

Div 4 Medelpad
19:00 Alnö IF - Selånger FK 4-0
19:00 Essviks AIF - Söråkers FF 3-0
19:00 Nedansjö IK - Medskogsbrons BK 0-3
19:00 Torpshammar - Kubikenborgs IF 2-3
19:45 Sidsjö-Böle IF - Matfors IF 1-0

Div 3 Medelpad/Hälsingland
19:00 Bergsjö IF - IF Team Hudik 2 3-4
19:00 Stöde IF 2 - Sundsvalls FF 1-4

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

Måndag 17 juni

Superettan
19:00 Örgryte IS FF - GAIS 1-0

Duv 6 Medelpad
19:00 Ljunga IF - Stockviks FF 1-1
20:00 FC Norr United - Sundsvalls FF 3-1

Div 1 Norrland, damer
19:00 IF Team Hudik - Selånger FK 3-2

Div 2 Mellersta Norrland, damer
19:00 Ope IF - IFK Östersund 2 4-2

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

Söndag 16 juni

VM, daner, Grupp F
15:00 Sverige - Thailand 5-1
18:00 USA - Chile 3-0

Superettan
17:30 Halmstads BK - Mjällby AIF 2-0

Div 2 Norrland
15:00 Piteå IF FF - Friska Viljor FC 1-4

Div 5 Medelpad
14:00 Holms SK - Fränsta IK 5-1
14:00 IFK Sundsvall - Wiskans IF 1-1
14:00 Indals IF - Matfors IF 2 5-1
14:00 Kovlands IF - Hassels IF 1-4
14:00 Ånge IF - Kubikenborgs IF 2 2-1

Elitettan, damer
12:00 Umeå IK FF - Lidköpings FK 3-0
13:00 Kvarnsvedens IK - Morön BK 1-1
14:00 Assi IF - AIK 1-1
14:00 IF Brommapojkarna - Borgeby FK 2-1
16:00 Hammarby IF FF - Asarums IF FK 4-1

Div 1 Norrland, damer
14:00 Umedalens IF - Domsjö IF 2-0
15:00 Själevads IK - Notvikens IK DFF 0-4
16:30 Team TG FF - Luleå SK 4-3

Div 2 Mellersta Norrland, damer
18:00 Heffnersklubbans BK - Stöde IF 1-0

Div 3 Medelpad/Hälsingland
14:00 Matfors IF - Näsvikens IK 1-3
14:00 Söråkers FF - Fränsta IK 3-1

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

Lördag 15 juni

Superettan
16:00 IK Brage - Trelleborgs FF 2-0
16:00 IK Frej Täby - Dalkurd FF 1-3
16:00 Varbergs BoIS FC - Norrby IF 3-2
16:00 Östers IF - IF Brommapojkarna 2-2
18:00 Degerfors IF - Västerås SK FK 3-2

Div 2 Norrland
14:00 Anundsjö IF - Täfteå IK 1-3
14:00 Gottne IF - Sandviks IK 3-2
14:00 IFK Umeå - IFK Timrå 1-1
14:00 Kramfors-Alliansen - IFK Luleå 1-2
16:00 Umeå FC Akademi - Skellefteå FF 2-0
16:00 Ytterhogdals IK - IFK Östersund 3-1

Div 3 Mellersta Norrland
14:00 Alsens IF - IF Älgarna 0-2
14:00 Iggesunds IK - Frösö IF 1-1
14:00 Söderhamns FF - Sollefteå GIF FF 2-1
16:00 Härnösands FF - Svartviks IF 3-3

Elitettan, damer
14:00 IFK Kalmar - Sundsvalls DFF 4-0
15:00 Mallbackens IF - Uppsala Fotboll 0-3

Div 1 Norrland, damer
12:00 Sunnanå SK - IFK Östersund 3-1
13:00 Härnösands SK - Infjärdens SK 1-0

Div 2 Mellersta Norrland, damer
13:00 Alnö IF - IFK Timrå 3-0
13:00 Kovlands IF - Brunflo FK 4-0
14:00 Krokom/Dvärsätt - Selånger FK 2 1-3

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

Fredag 14 juni

Superettan
19:00 Syrianska FC - Jönköpings Södra 2-1

Div 3 Mellersta Norrland
19:00 Sund IF - Stöde IF 3-2
19:00 Östavalls IF - Ope IF 5-1

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

Torsdag 13 juni

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

Onsdag 12 juni

Svenska Cupen omg. 1-2
19:30 IFK Timrå - IFK Östersund 4-0

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

Tisdag 11 juni

VM, damer, Grupp F
18:00 Chile - Sverige 0-2
21:00 USA - Thailand 13-0

Landskamp, U21
17:00 Finland - Sverige 2-3

Superettan
18:30 IK Brage - Örgryte IS FF 0-1

Div 3 Mellersta Norrland
19:00 Frösö IF - Alsens IF 2-0
19:00 Söderhamns FF - Iggesunds IK 2-2

Div 4 Medelpad
19:00 Matfors IF - Kubikenborgs IF 4-2
19:00 Medskogsbrons BK - Essviks AIF 2-1
19:00 Selånger FK - Torpshammars IF 4-2
19:00 Söråkers FF - Alnö IF 1-6
20:01 Sidsjö-Böle IF - Nedansjö IK 4-1

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

Klicka nedan för att följa de största ligorna i Europa:
• England - Premier League 
• England - Championship 
• Frankrike - Ligue 1
• Holland - Eredivisie 
• Italien - Serie A 
• Skottland - Premiership 
• Spanien - La Liga 

• Tyskland - Bundesliga

Klicka på dom grå länkarna för att komma till matcherna/serierma.

Dagens
Matcher

Derbyfotboll på Stöde IP
Div. 3 Mellersta Norrland
Onsdag 19 juni, kl. 19:00
Stöde IF Östavalls IF

Vi hälsar vår publik, sponsorer och gästande lag välkomna!

FOTBOLL PÅ MALAND!

Div. III Mellersta Norrland
Sund IF - Härnösands FF
Onsdag 19 juni, avspark 19:00

19 juni  19:00Fränsta IK - Indals IFMyggvallen
19 juni19:00Hassels IF - IFK SundsvallHasselbacken
19 juni19:00 Kubikenborgs IF 2 - Kovlands IFKubikenborgs KGn
19 juni19:00Wiskans IF - Ånge IFViskans IP
20 juni19:00Matfors IF 2 - Holms SKThulevallen
Välkommen!
Datum:Tid:Match i div 6 Extra:Spelplats:
17 juni19:00 Ljunga IF - Stockviks FF 1-1Ljungalid
17 juni20:00   FC Norr United - Sundsvalls FF 3-1Westhagen
19 juni19:30Ariana FC - Sund IF UWesthagen
"Serien där talang, rutin och olika kulturer möts"
DagTidMatchSpelplats
16 juni14:00Matfors IF - Näsvikens IK 1-3Thulevallen
16 juni14:00Söråkers FF - Fränsta IK 3-1Söråkers IP
18 juni19:00Bergsjö IF - IF Team Hudik 2Råsjövallen
18 juni19:00Stöde IF 2 - Sundsvalls FFStöde IP
19 juni19:00Njurunda IK - Sundsvalls DFF 2Gumsekullen

Onsdag 19 juni

Superettan
18:30 Jönköpings Södra IF - Varbergs BoIS FC 3-1

Div 2 Norrland
19:00 Gottne IF - IFK Umeå 2-2
19:00 Sandviks IK - Anundsjö IF 2-1
19:30 IFK Östersund - Kramfors-Alliansen 3-0

Div 3 Mellersta Norrland
19:00 Frösö IF - Sollefteå GIF FF 3-0
19:00 Stöde IF - Östavalls IF 2-2
19:00 Sund IF - Härnösands FF 0-5
19:30 IF Älgarna - Söderhamns FF 1-2

Div 5 Medelpad
19:00 Fränsta IK - Indals IF 2-3
19:00 Hassels IF - IFK Sundsvall 0-2
19:00 Kubikenborgs IF 2 - Kovlands IF 8-1
19:00 Wiskans IF - Ånge IF 5-3

Div 6 Medelpad
19:30 Ariana FC - Sund IF U 1-1

Elitettan, damer
18:00 Kvarnsvedens IK - Hammarby IF FF 2-0

Div 3 Medelpad/Hälsingland
19:00 Njurunda IK - Sundsvalls DFF 2 3-1

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

Till klubbarna: 

VIKTIGT! Glöm inte rapportera in resultat (inkl. halvtid) plus uppgifter om eventuella målskyttar!
Ring eller skicka sms till 0730 - 49 88 88

Kommande
matcher

Derbyfotboll på Stöde IP
Div. 2 Mellersta Norrland
Fredag 20 juni, 19:00
Stöde IF IFK Timrå
Vi hälsar vår publik, sponsorer och gästande lag välkomna!

Div. III Mellersta Norrland

Sörforsvallen • Fredag 20 juni • kl. 19:30

LUCKSTA IF - IGGESUNDS IK

Torsdag 20 juni

VM, damer, Grupp F
21:00 Sverige - USA
21:00 Thailand - Chile

Div 2 Norrland
19:00 Friska Viljor FC - Umeå FC Akademi
19:00 IFK Luleå - Piteå IF FF

Div 3 Mellersta Norrland
19:00 Ope IF - Alsens IF
19:30 Lucksta IF - Iggesunds IK

Div 5 Medelpad
19:00 Matfors IF 2 - Holms SK

Elitettan, damer
19:00 Sundsvalls DFF - Umeå IK FF
19:30 AIK - Mallbackens IF
19:30 Assi IF - Morön BK

Div 2 Mellersta Norrland, damer
19:00 Brunflo FK - Ope IF
19:00 Stöde IF - IFK Timrå

Träningsmatch:
17:30 Östersunds FK - GIF Sundsvall

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

Fredag 21 juni (midsommarafton)

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

Lördag 22 juni (midsommardagen)

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

Söndag 23 juni

Superettan
15:00 Jönköpings Södra IF - Trelleborgs FF
15:00 Mjällby AIF - IK Brage
17:30 Halmstad - IK Frej Täby
17:30 IF Brommapojkarna - Örgryte IS FF

Div 2 Norrland
15:00 Skellefteå FF - IFK Timrå
15:00 Täfteå IK - Ytterhogdals IK

Elitettan, damer
13:00 Asarums IF FK - IF Brommapojkarna
15:00 IK Uppsala Fotboll - IFK Kalmar
15:00 Lidköpings FK - Borgeby FK

Div 1 Norrland, damer
12:00 Notvikens IK DFF - IF Team Hudik
15:00 Domsjö IF - Härnösands SK
15:00 IFK Östersund - Umedalens IF
15:00 Infjärdens SK - Team TG FF
15:00 Luleå SK - Själevads IK
16:00 Selånger FK - Sunnanå SK

Div 3 Medelpad/Hälsingland
14:00 Njurunda IK - Matfors IF 
14:00 Sundsvalls FF - Bergsjö IF
16:00 Fränsta IK - Näsvikens IK
18:00 IF Team Hudik 2 - Stöde IF 2

Nationell fotboll
...med alla matcher som spelas i Sverige denna dag.

 MedelpadsAllsvenskan

♦ Omgång 7 ♦

18 juni, 19:00  Alnö IF - Selånger FKSläda IP
18 juni, 19:00Essviks AIF - Söråkers FFEssviksvallen
18 juni, 19:00Nedansjö IK - Medskogsbrons BKNedansjö IP
18 juni, 19:00Torpshammars IF - Kubikenborgs IFTorpsh:s IP
18 juni, 19:45Sidsjö-Böle IF - Matfors IFNP3 Arena

Matchannonser?
Ring 0730 - 49 88 88
Träningsmatcher GRATIS!

Fotboll division III Mellersta Norrland
Skogsvallen - Fredag 14 juni - 19:00
Östavalls IF - Ope IF
- - - - - - - - - - - - - - - - -

Div. 2 Mellersta Norrland
FKOVLANDS IF – BRUNFLO FKF

Lördag 15 juni, 13:00
Ånäsvallen
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Div. II Mellersta Norrland, damer

Nya HK-vallen - Sön. 16 juni - kl. 18:00

HEFFNERSKLUBBANS BK
- Stöde IF


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Fotboll Div. III Mellersta Norrland

 Westhagen, Torsdag 30 maj, kl. 14:00

Svartviks IF - Ope IF

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

DAMFOTBOLL!
Div. 2 Mellersta Norrland
SELÅNGER  FK 2
Ope IF
Selånger IP
Torsd. 6 juni, kl 13:00

Div. 2 Mellersta Norrland, damer
IFK TIMRÅ
- Heffnersklubban
Timrå IP, konstgräs
Fredag 7 juni, 19:00

Derby på Släda IP
Div 2 Mellersta Norrland, damer
Lördag 15 juni
, 13:00
  ALNÖ IF  
– IFK Timrå

DAMFOTBOLL!
Div. I Norrland
SELÅNGER  FK
Luleå SK
Selånger IP
Torsdag 30 maj, 13:00

Division 2 Norrland
IFK TIMRÅ
Kramfors-Alliansen
Timrå IP Konstgräs
Torsdag 30 maj, 14:00

Kval till div. III Mellersta Norrland

  Timrå IP, KG  Lördag 27 okt., 14:00

SÖRÅKERS FF
Sollefteå GIF

   "Tigerränderna" matchar !  
  Div. 3 Mellrsta Norrland 
Söndag 7 oktober • 14:00 • Kubikenborgs IP
KUBIKENBORGS IF
– Anundsjö IF
Välkomna!

Så här snygga kan även era matchannons se ut!
Vill även Er klubb synas på Lokalfotbollen.nu?
Ring 0730 - 49 88 88

Div. 1 Norrland, damer
IFK TIMRÅ
Mariehem SK

Timrå IP, konstgrräs
Lördag 23 sept., 11:30

Annonsera era träningsmatcher GRATIS!
Nu är träningsmatchandet igång och precis som tidigare år erbjuder Lokalfotbollen klubbarna att annonsera sina matcher helt utan kostnad. Skicka sms till 0730 - 49 88 88 eller skicka ett mail till: janne@lokalfotbollen.nu med uppgifter om speldag, klockslag och motståndarlag. Gärna även om ni har bortamatch utanflör distriktet.

DISTRIKTSMÄSTER-
SKAPET (DM) 2019

Final (herrar)


Onsdag 15 maj, kl. 19:30, NP3 Arena
IFK Timrå - GIF Sundsvall 

Fotboll - Div. II Norrland

Ånge IP • Söndag 9 oktober. • kl. 13:00

ÅNGE IF - GM FF

Div. 2 Mellersta Norrland, daner
IFK TIMRÅ 2

- Häggenås SK

Bergeforsens IP
Lördag 24 sept., 13:00

 MedelpadsAllsvenskans
All Star Team
vs
IFK Timrå

♦ Välgörenhetsmatch ♦ 
Nordichallen

Lördag 8 december, avspark 13:00

Frivillig entré!


Kiosk med korv, toast, läsk, kaffe och bröd m.m.

Intäkterna går till:
SRF Synskadades Riksförbund
och
Föreningen Barbros Barnbarn

 

Arrangör: Lokalfotbollen.nu och Nermin Zulovic

Damfotboll
Div. II Mellersta Norrland

 Ånge IP • Lör. 24 sept. • kl. 13:00

ÅNGE IF
IFK Östersund

FOTBOLL PÅ SLÄDA IP
Svenska Cupem, damer
Onsdag 24 augusti
, 18:30
  ALNÖ IF  
vs Östersunds DFF (Elitettan)

DISTRIKTSMÄSTER-
SKAPET (DM) 2016

Final (h)


Tisdag 30 augusti
19:00  Kubikenborgs IF - iFK Timrå  (Norrporten Arena)

DISTRIKTSMÄSTER-
SKAPET (DM) 2016

kvartsfinal, 
damer


Fredag 1 juli
19:00  Selånger FK - Heffnersklubban (Bergsåkers IP)

DISTRIKTSMÄSTER-
SKAPET 2015, herr

Final

Onsdag 7 oktober
19:00 Selånger FK - GIF Sundsvall (Norrporteen Arena)

Div 3 Mellersta Norrland - säsongsavslutning!

LÖRdag 3 olktober - 14:00 - kubikenborgs ip
KKubikenborgs IF - ifk umeå  

MEDELPADSFEMMAN
Lördag 1 augusti


Söråkers FF - Ljunga IF

Söråkers IP - Kl. 13:00

- Ljunga IF 100 år -
Lördag 27 juni 2015, 14:00
LJUNGA IF
TORPSHAMMARS IF
Div 5 Medelpad

FOTBOLL!
Div. II Norrland, herrar

SELÅNGER  FK

Hudiksvalls FF

Bergsåkers IP
Onsdag 3 juni, kl 19:30

DAMFOTBOLL
Div. II Södra Norrland

SELÅNGER  FK 2
 Stöde IF

Bergsåkers IP
Tosdag 21 maj. , kl. 19:30

MEDELPADSDERBY ! ! !


-