Spelade
Matcher

Fredag 20 april

Superettan
IK Brage - GAIS 1-1

Div 2 Norrland
Friska Viljor FC - IFK Umeå 1-0

Div 3 Mellersta Norrland
Kubikenborgs IF - Svartviks IF 1-3
Alsens IF - Sund IF 4-1

Internationell fotboll
med målservice live från hela världens ligor och cuper, bl a England, Frankrike, Spanien, Tyskland och Copa Libertadores.

Klicka på den grå länken för att komma till matcherna/serierma.

Torsdag 19 april

Allsvenskan
Hammarby - IFK Norrköping 2-1
Brommapojkarna - IF Elfsborg 0-2
IFK Göteborg - Dalkurd FF 1-0

Internationell fotboll
med målservice från hela världens ligor och cuper, både stora och små, bl a England, Spanien och Copa Libertadores.

Klicka på den grå länken för att komma till matcherna/serierma.

Onsdag 18 april

Allsvenskan
Djurgårdens IF - Malmö FF 3-1
IK Sirius FK - BK Häcken 0-0
Kalmar FF - Östersunds FK 1-1
Örebro SK - AIK 1-1

Distriktsmästerskapet
Kvartsfinaler:
Matfors IF - IFK Timrå 0-4
Lucksta IF - GIF Sundsvall 2-4
Östavalls IF - Wiskans IF 4-0

Lokala träningsmatcher
Heffnersklubban - Timrå (d) 1-3
Mål Heffnersklubban: ej inrapporterat ännu
Mål Timrå: ej inrapporterat ännu

Söråkers FF - Ånge IF 8-1 (3-0)
Mål Söråker: Khalil Masri 4, Anton Jonsson, Joar Steen, Jesper Anddersson, Oscar Fors (straff).
Mål Ånge: ej inrapporterat ännu


Internationell fotboll
med målservice från hela världens ligor och cuper, både stora och små, bl a England, Frankrike, Italien, Spanien, Tyskland och Copa Libertadores.

Klicka på den grå länken för att komma till matcherna/serierma.

Tisdag 17 april

Allsvenskan
GIF Sundsvall - Trelleborgs FF 1-0

Superettan
Landskrona BoIS - Örgryte IS 2-2

Internationell fotboll
med målservice från hela världens ligor och cuper, både stora och små, bl a England, Frankrike, Italien, Spanien och Tyskland.

Klicka på den grå länken för att komma till matcherna/serierma.

Måndag 16 april

Allsvenskan
Hammarby - Brommapojkarna 4-0

Superettan
Halmstads BK - Norrby IF 0-2
Varbergs BoIS - Jönköpings S. 2-1

Damallsvenskan
18:30 FC Rosengård - Kopparbergs/Göteborg FC 1-1

Internationell fotboll
med målservice från hela världens ligor och cuper, både stora och små, bl a England och Tyskland.

Klicka på den grå länken för att komma till matcherna/serierma.

Söndag 15 april

Allsvenskan
AIK - Djurgårdens IF 2-0
IFK Norrköping - Kalmar FF 3-1
Östersunds FK - IFK Göteborg 2-1

Superettan
1GAIS - Falkenbergs FF 1-2
Östers IF - IK Brage 1-2
AFC Eskilstuna - IFK Värnamo 4-0

Div 1 Norra
Carlstad United - BK Forward 1-1
Assyriska FF - Arameisk-Syr. 3-1
Nyköpings BIS - Umeå FC 1-1
Team TG FF - Syrianska FC 0-1
Sollentuna FF - Skellefteå FF 4-1

U19 Allsvenskan Norra - vår
Åtvidabergs FF - GIF Sundsvall *

U19 Div.1 Norrland
Bollnäs GIF FF - IFK Timrå 8-0

U17 Allsvenskan Norra - vår
Skiljebo SK - GIF Sundsvall *

U17 Div.1 Södra Norrland
Sidsjö-Böle - Kubikenborgs IF 0-15

Damallsvenskan
Piteå IF DFF - IFK Kalmar 2-1
Linköpings FC - Växjö DFF 1-0

Elitettan, damer
AIK - Umeå IK FF 0-2
IK Uppsala Fotboll - IF Böljan 5-0
Ljusdals IF - Lidköpings FK 3-3
Kvarnsvedens IK - Assi IF 3-1

Div 1 Norra Svealand, damer
Bollstanäs - Gamla Upsala SK 6-0
Avesta AIK - Gefle IF FF 0-1

Svenska Spel F19 Norra
Sundsvalls DFF - Ljusdals IF 5-0

Vårcupen i Härnösand (d)
Grupp 1:
Alnö IF - Söråker FF 0-1
Härnösands SK - Remsle UIF 0-0
Grupp 2:
Härnösands SK 2 - Selånger 2 2-1
IF Team Hudik - IFK Timrå 7-0
Final:
Härnösands SK - Team Hudik 2-0

Lokala träningsmatcher
Är borttagna p g a ointresse från våra lokala föreningar.

*) resultat och ev. målskyttar ej inrapporterat

Internationell fotboll
med målservice från hela världens ligor och cuper, både stora och små, bl a England, Frankrike, Italien, Spanien och Tyskland.

Klicka på den grå länken för att komma till matcherna/serierma.

Lördag 14 april

Allsvenskan
IF Elfsborg - IK Sirius FK 0-1
BK Häcken - Dalkurd FF 3-0

Superettan
IK Frej Täby - Helsingborgs IF 1-5
Gefle IF FF - Degerfors IF 0-1

Div 1 Norra
Sandvikens IF - Karlslunds IF 1-1
Rynninge IK - Linköping City 1-3
Västerås SK FK - Akropolis IF 3-0

Div 2 Norrland
Bodens BK FF - IFK Luleå 2-2
Ytterhogdals IK - GMFF 3-1
Friska Viljor FC - IFK Timrå 1-2
IFK Umeå - Härnösands FF 0-0
IFK Östersund - Piteå IF FF 1-2
15:00 Kramfors-Alliansen - Hudiksvalls FF 1-0
Gottne IF - Täfteå IK 0-1

Damallsvenskan
Kristianstads DFF - Vittsjö GIK 1-1
Hammarby IF - LB07 4-2
Djurgårdens IF - Eskilstuna U. 2-1

Elitettan, damer
Asarums IF - Kungsbacka DFF 2-3
Västerås BK 30 - Mallbacken 3-2
KIF Örebro - Sundsvalls DFF 3-1

Div 1 Norra Svealand, damer
Rimbo IF - Selånger FK 1-3
Enköpings SK - Sandvikens IF 1-2
Bälinge IF - Gustafs GoIF 1-2
Korsnäs IF - Bele Barkarby FF 1-1

Vårcupen i Härnösand (d)
Grupp 1:
Härnösands SK - Söråker FF 4-0
Remsle UIF - Alnö IF 0-0
Söråker FF Röd - Remsle UIF 0-1
Alnö IF - Härnösands SK 1-9
Grupp 2:
Härnösands SK 2 - IFK Timrå 0-3
Selånger FK 2 - Team Hudik 1-10
IFK Timrå - Selånger FK 2 2-0
Team Hudik - Härnösand 2 1-4

Lokala träningsmatcher
Matfors IF 2 - IFK Sundsvall inst.
Torpshammar - Tallåsens IF inst.
Sund IF - Matfors IF 3-1
Mål Sund: ej inrapporterat ännu
Mål Matfors: Oliver Spjuth
Utvisning Sund: Semir Salia (70)

Heffnersklubban 2 - Bollsta (d) *
Ljunga/Fränsta - Stöde IF 1-2
Mål L/F: ej inrapporterat ännu
Mål Stöde: ej inrapporterat ännu

Sidsjö-Böle IF - Kubikenborgs 5-1
Mål SBIF: ej inrapporterat ännu
Mål Kuben: ej inrapporterat ännu

Svartviks IF - Forsa IF 11-0
Mål Svartvik: Danne Johanssón 6, Karl-William Svedin 2, Oscar Lidström 2 och Jonathan Åhlin.
Indals IF - Ljustprås IF 7-2
Mål Indal: Henrik Pedersen 2, Sergio Hinestroza 2, Jack Nyh, Abbas Aniland och Elshan Aliyev.
Mål Ljustorp: ej inrapporterat ännu


*) vämtar på att resultat och uppgifter om ev. målskyttar skall inrapporteras.

Internationell fotboll
med målservice från hela världens ligor och cuper, både stora och små, bl a England, Frankrike, Italien, Spanien och Tyskland.

Klicka på den grå länken för att komma till matcherna/serierma.

Fredag 13 april

Allsvenskan
GIF Sundsvall - Malmö FF 2-2
Trelleborgs FF - Örebro SK 1-2

Lokal träningsmatch
Östavalls IF - Lucksta IF 1-0
Målet: 1-0 Yaroslav Voloshin (8)

Internationell fotboll
med målservice från hela världens ligor och cuper, både stora och små, bl a England, Frankrike, Spanien oc Tyskland.

Klicka på den grå länken för att komma till matcherna/serierma.

Torsdag 12 april

Internationell fotboll
med målservice från hela världens ligor och cuper, både stora och små, bl a UEFA Europa League och Copa Libertadores.

UEFA Europa League, kvartsfinalreturer
Olympique M. - RB Leipzig  5-2
CSKA Moskva - Arsenal 2-2
Sporting CP - Atlético Madrid 1-0
Salzburg - Lazio 4-1

Klicka på den grå länken för att komma till matcherna/serierma.

Onsdag 11 april

Superettan
IFK Värnamo - GAIS 1-2

Internationell fotboll
med målservice från hela världens ligor och cuper, både stora och små, bl a UEFA Champions League och England.

UEFA Champions League, kvartsfinalsreturer
Bayern München - Sevilla 0-0
Real Madrid - Juventus 1-3

Klicka på den grå länken för att komma till matcherna/serierma.

Dagens
Matcher

Division 2 Norrland
IFK TIMRÅ
Bodens BK
Timrå IP KG
Lördag 21 april, 14:00

Fotboll på Westhagen (!)
Div. 3 Mellersta Norrland
Lördag 21 april., 14:00
Stöde IF  Höga Kusten
Vi hälsar vår publik, sponsorer och gästande lag välkomna!

Premiär Div. III Mellersta Norrland
Ånge IP - Lördag  21 april - 14:00
Östavalls IF - Lillhärdals IF
- - - - - - - - - - - - - - - - -

Lördag 21 april

Allsvenskan
16:00 Östersunds FK - Örebro SK 0-2

Superettan
14:00 Örgryte IS FF - Halmstads BK 2-0
16:00 Degerfors IF - Landskrona BoIS 2-1

Div 1 Norra
14:00 Rynninge IK - Assyriska FF 2-1
14:00 Skellefteå FF - Sandvikens IF 1-2
16:00 Arameisk-Syrianska IF - Västerås SK FK 1-3
16:00 Karlslunds IF HFK - Carlstad United BK 0-1
16:00 Umeå FC - FC Linköping City 3-2

Div 2 Norrland
12:00 Gällivare Malmbergets FF - IFK Östersund 0-1
14:00 IFK Luleå - Kramfors-Alliansen 3-1
14:00 IFK Timrå - Bodens BK FF 4-1
16:00 Hudiksvalls FF - Gottne IF 2-0
16:00 Piteå IF FF - Härnösands FF 5-0
16:00 Täfteå IK - Ytterhogdals IK 1-2

Div 3 Mellersta Norrland
14:00 Arnäs IF - Iggesunds IK 1-4
14:00 Stöde IF - Höga Kusten Fotboll 3-0
14:00 Östavalls IF - Lillhärdals IF 7-0
17:00 Anundsjö IF - Frösö IF 2-2

Damallsvenskan
12:00 Växjö DFF - Djurgårdens IF FF 1-0
15:00 IFK Kalmar - FC Rosengård 0-4
15:00 Kopparbergs/Göteborg FC - Hammarby IF FF 1-3
16:00 IF Limhamn Bunkeflo - Kristianstads DFF 3-3

Elitettan, damer
13:00 Kungsbacka DFF - Kvarnsvedens IK 3-2
14:00 Mallbackens IF Sunne - Asarums IF FK 0-1
15:00 IF Böljan - Västerås BK 30 1-1
15:00 Lidköpings FK - AIK 2-3
15:00 Sundsvalls DFF - Ljusdals IF 2-1

Div 1 Norrland, damer
14:00 Själevads IK - Myckle IK 9-2

Div 1 Norra Svealand, damer
12:30 Gamla Upsala SK - Rimbo IF 3-4
14:00 Bele Barkarby FF - Avesta AIK 4-0
14:00 Gefle IF FF - Bälinge IF 4-1
14:00 Gustafs GoIF - Enköpings SK UK 4-0
14:00 Sandvikens IF - Bollstanäs SK 2-3

Lokala träningsmatcher
10:30 Kovlands IF - Holms SK 1-2
10:45 Lucksta IF - Näsvikens IK 3-1
11:00 Torpshammars IF - Brunflo FK 2-4
13:00 Heffnersklubban BK 2 - Söråkers FF (d) 2-2
15:15 Alnö IF - IF Team Hudik (d) inställd
16:00 Ljunga/Fränsta - Ope IF 2-1
16:00 Matfors IF - Matfors IF 2 inställd
16:00 Selånger FK 2 (d) - Selånger FK P04 ?-?
18:00 Wiskans IF - Nedansjö IK 1-2

Internationell fotboll
med målservice från hela världens ligor och cuper, både stora och små, bl a England, Frankrike, Italien, Spanien och Tyskland.

Klicka på den grå länken för att komma till matcherna/serierma.

Till klubbarna:
Glöm inte rapportera in resultat (inkl. halvtid) plus uppgifter om eventuella målskyttar!
Ring eller skicka sms till 0730 - 49 88 88

Kommande
matcher

DAMFOTBOLL!
Div. I Norra Svealand
SELÅNGER  FK
Korsnäs IF FK
Idrottsparken 
Sön. 22 april, kl 14:00

Söndag 22 april

Allsvenskan
15:00 BK Häcken - Hammarby IF
15:00 Dalkurd FF - GIF Sundsvall
17:30 AIK - IFK Göteborg
17:30 Trelleborgs FF - Kalmar FF

Superettan
15:00 Jönköpings Södra IF - Östers IF
17:30 Falkenbergs FF - IK Frej Täby
17:30 Norrby IF - Gefle IF FF

Div 1 Norra
16:00 Akropolis IF - Nyköpings BIS
16:00 Sollentuna FF - Team TG FF
16:00 Syrianska FC - BK Forward

Damallsvenskan
15:00 Vittsjö GIK - Linköpings FC
16:00 Eskilstuna United DFF - Piteå IF DFF

Elitettan, damer
15:00 Assi IF - KIF Örebro DFF
15:00 Umeå IK FF - IK Uppsala Fotboll

Div 1 Norrland, damer
12:00 IFK Östersund - Morön BK
13:00 Domsjö IF - Kramfors Alliansen
15:00 Sunnanå SK - Infjärdens SK

Div 1 Norra Svealand, damer
14:00 Selånger FK - Korsnäs IF FK

Lokala träningsmatcher
11:00 Hassels IF - Indals IF (Westhagen)
13:15 Essviks AIF - Rengsjö SK (Baldershovs IP KG)
16:05 Matfors IF 2 - Sidsjö-Böle IF U19 ((Westhagen)
17:10 Sundsvalls FF - Alnö IF (Baldershovs IP KG)
18:00 Alnö IF - Ljustorps IF (Idrottsparken)

Ungdonsnatcher:

U19 Div.1 Norrland
14:00 IFK Timrå - Ljusdals IF (Timrå IP KG)

U17 Div.1 Södra Norrland
13:00 Essviks AIF - Östersunds FK (Nya HK Vallen)

U16 Nationell Grupp 7
12:00 GIF Sundsvall - Strands IF (Idrottsparken)

Svenska Spel F19 Norra
14:00 Sundsvalls DFF - AIK FF (Westhagen)

Internationell fotboll
med målservice från hela världens ligor och cuper, både stora och små, bl a England, Frankrike, Italien, Spanien och Tyskland.

Klicka på den grå länken för att komma till matcherna/serierma.

Matchannonser?
Ring 0730 - 49 88 88

DagTidMatchSpelplats
 30 sept.12:00Selånger FK 3 - Fränsta IKWesthagen
 24 sept.13:00Heffnersklubban BK 2 - Stöde IFNya HK-vallen
 24sept.13:00Matfors IF - Njurunda IKThulevallen
 24 sept.13:00Sundsvalls FF - Söråkers FFBaldershovs KG
 24 sept.  16:00Kovlands IF 2 - Selånger FK 3Ånäsvallen

Div. 2 Mellersta Norrland
FKOVLANDS IF – ALNÖ IFF

Lörd. 30 september, 13:00
Ånäsvallen

   "Tigerränderna" matchar !  
  Div. 3 Mellersta Norrland 
Lör. 20 april • 19:30 • Idrottsparken
KUBIKENBORGS IF
– Svartviks IF
Välkomna!

 MedelpadsAllsvenskan

♦ Omgång 18 ♦

30 sept, 14:00 Essviks AIF - Alnö IFWesthagen
30 sept, 14:00IFK Sundsvall - TorpshammarBaldershovs IP
30 sept, 14:00Kubikenborgs IF - Matfors IFKubikenborg IP
30 sept, 14:00Lucksta IF - Ljunga/FränstaSörforsvallen
30 sept, 16:00 Söråkers FF - Sund IF Söråkers IP
Välkommen!

Så här snygga kan även era matchannons se ut!
Vill även Er klubb synas på Lokalfotbollen.nu?
Ring 0730 - 49 88 88

24 sept..16:00Granlo BK - Holms SKHärevallen, Indal
24 sept.16:00IFK Timrå 2 - Sidsjö-Böle IFTimrå IP KG
24 sept.16:00 Ljustorps IF - Kovlands IFLjustorps IP
24 sept.16:00Medskogsbron - Nedansjö IK Viforsplan
Alnö IF 2 uteslutna-
Välkommen!
Datum:Tid:Match:Spelplats:
17 september11:00Fränsta/Ljunga - Ånge IFLjungalid
17 septemner11:00   Matfors IF 2 - Viskans IFThulevallen
24 september12:00Selånger FK - Söråkers FF 2Selånger IP
17 september11:00Stöde IF 2 - Svartviks IF 2Stöde IP
"Serien där talang och rutin möts"
Div. II Mellersta Norrland, damer

 Nya HK-vallen - Lördag 23 september - kl. 13:00

HEFFNERSKLUBBANS BK
- Krokom/Dvärsätts IF


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Fotboll!  Div. III Mellersta Norrland

 Svartviks IP, Lördag 23 sept., kl. 14:00

Svartviks IF - Kramfors-A.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Div. 2 Norrland
IFK TIMRÅ
- Anundsjö IF
Timrå IP, konstgräs
Lördag 14 okt., 15:00

Div. 1 Norrland, damer
IFK TIMRÅ
Mariehem SK

Timrå IP, konstgrräs
Lördag 23 sept., 11:30

DAMFOTBOLL!
Div. 2 Södra Norrland
SELÅNGER  FK 2
Gefle IF
Nya HK-vallen (!) 
Sön. 17 sept., kl 12:00

KUBIKENBORGS IP, KG (!)
Div 2 Mellersta Norrland, damer
Lördag 23 sept.
, 14:30
  ALNÖ IF  
vs Härnösands SK

Annonsera era träningsmatcher GRATIS!
Nu är träningsmatchandet igång och precis som tidigare år erbjuder Lokalfotbollen klubbarna att annonsera sina matcher helt utan kostnad. Skicka sms till 0730 - 49 88 88 eller skicka ett mail till: janne@lokalfotbollen.nu med uppgifter om speldag, klockslag och motståndarlag. Gärna även om ni har bortamatch utanflör distriktet.

Fotboll - Div. II Norrland

Ånge IP • Söndag 9 oktober. • kl. 13:00

ÅNGE IF - GM FF

Div. 2 Mellersta Norrland, daner
IFK TIMRÅ 2

- Häggenås SK

Bergeforsens IP
Lördag 24 sept., 13:00

DISTRIKTSMÄSTER-
SKAPET (DM) 2016

Final (damer)


Onsdag 5 oktober
19:00  Sundsvalls DFF - Selånger FK  (Norrporten Arena)

Damfotboll
Div. II Mellersta Norrland

 Ånge IP • Lör. 24 sept. • kl. 13:00

ÅNGE IF
IFK Östersund

FOTBOLL PÅ SLÄDA IP
Svenska Cupem, damer
Onsdag 24 augusti
, 18:30
  ALNÖ IF  
vs Östersunds DFF (Elitettan)

DISTRIKTSMÄSTER-
SKAPET (DM) 2016

Final (h)


Tisdag 30 augusti
19:00  Kubikenborgs IF - iFK Timrå  (Norrporten Arena)

DISTRIKTSMÄSTER-
SKAPET (DM) 2016

kvartsfinal, 
damer


Fredag 1 juli
19:00  Selånger FK - Heffnersklubban (Bergsåkers IP)

DISTRIKTSMÄSTER-
SKAPET 2015, herr

Final

Onsdag 7 oktober
19:00 Selånger FK - GIF Sundsvall (Norrporteen Arena)

Div 3 Mellersta Norrland - säsongsavslutning!

LÖRdag 3 olktober - 14:00 - kubikenborgs ip
KKubikenborgs IF - ifk umeå  

MEDELPADSFEMMAN
Lördag 1 augusti


Söråkers FF - Ljunga IF

Söråkers IP - Kl. 13:00

- Ljunga IF 100 år -
Lördag 27 juni 2015, 14:00
LJUNGA IF
TORPSHAMMARS IF
Div 5 Medelpad

FOTBOLL!
Div. II Norrland, herrar

SELÅNGER  FK

Hudiksvalls FF

Bergsåkers IP
Onsdag 3 juni, kl 19:30

DAMFOTBOLL
Div. II Södra Norrland

SELÅNGER  FK 2
 Stöde IF

Bergsåkers IP
Tosdag 21 maj. , kl. 19:30

MEDELPADSDERBY ! ! !

Div. III Södra Norrland - Malands IP
Sund IF - Kuben
Lördag 27 september, avspark 14:00


-